Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojisi
04.01.2022

Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojisi

Yaşam alanlarımız ile ilgili bireysel zevk ve ihtiyaçlarımıza göre dekorasyon çözümleri ararken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise renklerdir. Doğru ve ölçülü kullanılmamış renkler, ortama uyumsuz ve karmaşık hisler verebilir. Bu sebeple odaların amaçlarına uygun renkleri kullanmak ve uygun renklerle bütünlemek doğru bir tercih olacaktır.

Renklerin dili var mıdır sorusuna verilebilecek en sade yanıt, psikolojimize ve ruhumuza yansıttıklarından ibarettir. Örnek vermek gerekirse, “yeşil” huzur verici etkisiyle bilindiği için daha çok girişlerde ve yatak odalarında, “turuncu” ise neşe ve iştah artıcı özelliği ile bilindiği için daha çok yemek odaları ve mutluluk getirmesinin istendiği ortak alanlarda kullanılması uygun olacaktır. Bazı felsefelere göre özellikle “ANA” renklerin her odada bir bütün olarak kullanılması gerekmektedir. Peki, sizin için doğru renkler hangileri? Hangi renkler birbirleriyle uygun bir bütünlük sağlar?

Beyaz: Saflık, Sadelik, Tazelik ve Özgürlük. Sıcak renkler ile bütünlüğü çok hoş bir ortam sunar, ortamı ferah ve büyük gösterir. Soğuk bir görüntüsü olduğu için özellikle yazlık evlerde sık sık karşımıza çıkar.

Sarı: Sevinç ve İlham Verici. Fazla kullanıldığı takdirde ortamı itici gösterebilir. Özellikle mor, kahverengi ve siyah ile güzel bir bütünlük sağlar.

Turuncu: Neşe ve İştah Açıcı. Davetkar ve eğlence hissiyatını uyandırır. Gri ve bej gibi renklerle kombin yapılması, kuvvetli renginin kırılması açısından uygun olacaktır.

Yeşil: Huzur verici ve Üretkenlik. Aynı zamanda tabiatı da simgeleyen yeşil, giriş alanlarınızda güveni temsil edecektir.

Mavi: Dinginlik ve Ferahlık. Entelektüel düşünmeyi tetikleyen mavi, çalışma alanlarında da kullanılabilir. Yatak odaları için çok uygundur.

Pembe: Sıcaklık ve Mutluluk. Özellikle kız çocuk odalarında kullanılsa da, aşırıya kaçmadıkça her odaya uygun olabilecek bir renktir. Romantizmin de simgesi olan pembe ile yatak odalarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Kırmızı: Enerji, Güç ve Tutku. Dikkat çekilmesi arzulanan yerlerde kullanımı ve aşırıya kaçmaması uygun olacaktır. Yatak odalarında da tercih edebilir ama fazlası uyku kaçırmaya sebebiyet verebilir.

Mor: Rahatlatıcı, İhtişam ve Zenginlik. Bulunduğu ortama romantik ve nostaljik hisler yaratır. Özellikle yatak odalarında tercih edilebilir.

Kahverengi: Kalite ve Sakinlik. Arka planda kalmayı seven kahverengi ile diğer renkleri göz önüne getirmeniz mümkün.

Gri: Denge ve Ciddiyet. Tek başına kullanıldığında sıkıcı bir ortam yaratsa da, farklı renkler ile kullanımında dengeyi sağlar.

Siyah: Asalet ve Konsantrasyon. Aşırı kullanımda ortama negatif enerji yayması ile bilindiğinden ölçülü kullanmak doğru olacaktır. Özellikle iş yerlerinde kullanımı uygundur.

Ev dekorasyonunda kullanılan objeleri doğru renkler ile bütünleyip, yaratmak istediğimiz algıya göre seçmemiz gerekir. Her zevke hitap edecek, farklı renk seçeneklerimiz ile ev dekorasyon ürünlerimizi keşfetmek için hemen alışverişe başla! https://www.deepsbrands.com/vazo-modelleri

Blog Son Eklenenler
Baharı Müjdeleyen Dekoratif Balkonlar
Baharı Müjdeleyen Dekoratif Balkonlar

Dekoratif Ürünler

  Baharı karşıladığımız bu günlerde; evimizde bulunmaktan en keyif aldığımız yer olan balkonları mızda sezonu açmaya başladık. Her dönem ruhumuza iyi gelecek şekilde dekore ettiğimiz balkonlarımızda kullandığımız mobilyalarımıza eşlik edecek uyumlu dekorasyon ürünleri tercih etmek ,huzur dolu anlarınızı güzelleştirecektir. 

18.04.2024
2024 OFİS DEKORASYON TRENDLERİ
2024 OFİS DEKORASYON TRENDLERİ

Dekoratif Ürünler

"2024'ün Ofis Trendleri: Yaratıcı ve Verimli Çalışma Alanları" Yeni bir yıl , yeni bir başlangıç! Ofislerimizi ve evden çalışıyorsak çalışma köşelerimizi daha verimli ve yaratıcı hale getirmenin tam zamanı. İşte 2024 yılında ofis dekorasyonunda öne çıkan trendler ve size ilham verecek dekoratif ürünler :

14.03.2024
DEHB Dostu Teknolojik Çözümler
DEHB Dostu Teknolojik Çözümler

MOB Ürünleri Hakkında

''Zamanı Yönetmek ve Odaklanmak için DEHB Dostu Teknolojik Çözümler'' Hayatın hızla geçtiği, sürekli değişen çağda, zamanı doğru yönetmek ve odaklanmak herkes için önemlidir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) yaşayan bireyler için bu zorluklar biraz daha büyük olabilir. Ancak, günümüz teknolojisi ile birleşen akıllı çözümler, DEHB'li bireylere hayatlarını daha organize ve odaklı bir şekilde sürdürme konusunda yardımcı olabilir. İşte size DEHB dostu Bluetooth hoparlörlerden, çalar saatlere, projeksiyon lambalarından dijital saatlere kadar bir dizi ürün, zaman yönetimi ve odaklanma konusundaki tecrübelerinizi kolaylaştıracak.

26.02.2024
14 Şubat Sevgililer Günü: Romantik Sofralar
14 Şubat Sevgililer Günü: Romantik Sofralar

Sevgililer Günü

Romantik bir  Sevgililer Günü akşam yemeğin de olması gerekenleri 5 maddede özetledik. Hemen inceleyin, Sevgililer Günü akşamına hazırlıksız yakalanmayın. 

02.02.2024
14 Şubat Sevgililer Günü Hikayesi
14 Şubat Sevgililer Günü Hikayesi

MOB Ürünleri Hakkında

Eğlenceli ve farklı hediye fikirleri arayanların adresindesiniz. Birbirinden ilginç sevgililer günü hediyeleri Deeps'te.

31.01.2024
Pantone 2024 Yılın Rengi- Peach Fuzz: Sıcaklığı Kucaklayın
Pantone 2024 Yılın Rengi- Peach Fuzz: Sıcaklığı Kucaklayın

Dekoratif Ürünler

Sıcaklık, enerji ve iyimserlik yayan büyüleyici bir turuncu renk tonu olan   Peach fuzz ,   2024 yılının rengi seçildi . 2024 yılının   pantone rengi   seçilen turuncunun en yumuşak tonu olan Peach fuzz,  şefkat duygusu ve insani bağların önemini sembolize ediyor.   PANTONE   Renk Enstitüsü, yılın rengini seçerken dünya çapında 2024’ün yaşattığı karmaşık ve stresli zamanları hafızalarımızdan silmeye odaklandığını belirtiyor.

08.01.2024
Sağlıklı, Mutlu Bir Yaşam Kurmak için 10 Ulaşılabilir Yeni Yıl Kararı
Sağlıklı, Mutlu Bir Yaşam Kurmak için 10 Ulaşılabilir Yeni Yıl Kararı

Yılbaşı Hediye Önerileri

Birçok insan için yeni bir yılın başlangıcı, yaşamları üzerinde ve gelecekte nerede olmak istediklerini düşünmek için iyi bir fırsattır .  Yeni Yıl kararları , gerçekçi olmayan hedefleri teşvik etmek veya bize baskı yapmak için kötü bir üne sahip olsa da, sağlığınıza ve zindeliğinize ,kendi şartlarınıza göre öncelik vermek için harika bir başlangıç noktası olabilir. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak yeni rutinler ve alışkanlıkları yavaşça uygulamaya yer açın.  

18.12.2023
Yılbaşı Coşkusunu Deeps Brands ile Yaşayın!
Yılbaşı Coşkusunu Deeps Brands ile Yaşayın!

Yılbaşı Hediye Önerileri

Yılbaşı, evlerimizi, ofislerimizi, sokakları ve kalplerimizi sıcaklık ve coşkuyla dolduran özel bir zaman. Çocukluğumuzdan beri heyecan ve coşkuyla kutladığımız bu günü, sevgi dolu sofralarda lezzetli yemekler eşliğinde ve tabii ki sevdiklerimize verdiğimiz yılbaşı hediyeleriyle kutlarız.

07.12.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.