x
Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojisi
04.01.2022

Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojisi

Yaşam alanlarımız ile ilgili bireysel zevk ve ihtiyaçlarımıza göre dekorasyon çözümleri ararken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise renklerdir. Doğru ve ölçülü kullanılmamış renkler, ortama uyumsuz ve karmaşık hisler verebilir. Bu sebeple odaların amaçlarına uygun renkleri kullanmak ve uygun renklerle bütünlemek doğru bir tercih olacaktır.

Renklerin dili var mıdır sorusuna verilebilecek en sade yanıt, psikolojimize ve ruhumuza yansıttıklarından ibarettir. Örnek vermek gerekirse, “yeşil” huzur verici etkisiyle bilindiği için daha çok girişlerde ve yatak odalarında, “turuncu” ise neşe ve iştah artıcı özelliği ile bilindiği için daha çok yemek odaları ve mutluluk getirmesinin istendiği ortak alanlarda kullanılması uygun olacaktır. Bazı felsefelere göre özellikle “ANA” renklerin her odada bir bütün olarak kullanılması gerekmektedir. Peki, sizin için doğru renkler hangileri? Hangi renkler birbirleriyle uygun bir bütünlük sağlar?

Beyaz: Saflık, Sadelik, Tazelik ve Özgürlük. Sıcak renkler ile bütünlüğü çok hoş bir ortam sunar, ortamı ferah ve büyük gösterir. Soğuk bir görüntüsü olduğu için özellikle yazlık evlerde sık sık karşımıza çıkar.

Sarı: Sevinç ve İlham Verici. Fazla kullanıldığı takdirde ortamı itici gösterebilir. Özellikle mor, kahverengi ve siyah ile güzel bir bütünlük sağlar.

Turuncu: Neşe ve İştah Açıcı. Davetkar ve eğlence hissiyatını uyandırır. Gri ve bej gibi renklerle kombin yapılması, kuvvetli renginin kırılması açısından uygun olacaktır.

Yeşil: Huzur verici ve Üretkenlik. Aynı zamanda tabiatı da simgeleyen yeşil, giriş alanlarınızda güveni temsil edecektir.

Mavi: Dinginlik ve Ferahlık. Entelektüel düşünmeyi tetikleyen mavi, çalışma alanlarında da kullanılabilir. Yatak odaları için çok uygundur.

Pembe: Sıcaklık ve Mutluluk. Özellikle kız çocuk odalarında kullanılsa da, aşırıya kaçmadıkça her odaya uygun olabilecek bir renktir. Romantizmin de simgesi olan pembe ile yatak odalarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Kırmızı: Enerji, Güç ve Tutku. Dikkat çekilmesi arzulanan yerlerde kullanımı ve aşırıya kaçmaması uygun olacaktır. Yatak odalarında da tercih edebilir ama fazlası uyku kaçırmaya sebebiyet verebilir.

Mor: Rahatlatıcı, İhtişam ve Zenginlik. Bulunduğu ortama romantik ve nostaljik hisler yaratır. Özellikle yatak odalarında tercih edilebilir.

Kahverengi: Kalite ve Sakinlik. Arka planda kalmayı seven kahverengi ile diğer renkleri göz önüne getirmeniz mümkün.

Gri: Denge ve Ciddiyet. Tek başına kullanıldığında sıkıcı bir ortam yaratsa da, farklı renkler ile kullanımında dengeyi sağlar.

Siyah: Asalet ve Konsantrasyon. Aşırı kullanımda ortama negatif enerji yayması ile bilindiğinden ölçülü kullanmak doğru olacaktır. Özellikle iş yerlerinde kullanımı uygundur.

Ev dekorasyonunda kullanılan objeleri doğru renkler ile bütünleyip, yaratmak istediğimiz algıya göre seçmemiz gerekir. Her zevke hitap edecek, farklı renk seçeneklerimiz ile ev dekorasyon ürünlerimizi keşfetmek için hemen alışverişe başla! https://www.deepsbrands.com/vazo-modelleri

Blog Son Eklenenler
Keten Şıklığı diye bir şey var…
Keten kumaş , kullanım açısından zor olarak bilinse dahi hiçbirimizin vazgeçemediği bir kumaş türüdür. Sadeliği ile birlikte hissettirdiği  bohem havası  hem rahatlığı hem de zarafeti temsil eder. 
Devamını Oku
01.01.1970
Lavanta Kokulu Evler
Lavantanın, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, mide bulantısı ve baş ağrısına iyi geldiği bilinir. Bunun dışında saç ve cilt tedavileri, diş ağrıları ve fiziksel ağrılar için de kullanılan önemli bir bitkidir.  
Devamını Oku
01.01.1970
Bebekler için neden tülbent kullanmalıyız?
Anneler, bebekleri için her zaman en iyisini ister. Sağlıklı bir  bebek gelişimi  için kullanılan birçok farklı alternatif yöntemler bulunmaktadır. 
Devamını Oku
01.01.1970
Dekoratif Kaselere Farklı bir Bakış Açısı
Genelde servis ve sunum için kullanılan   dekoratif kaselere   bazen haksızlık yaptığımızı sizde düşünmüyor musunuz? 
Devamını Oku
30.06.2022
Objeler ve Biblolar ile Dekorasyonun Olmazsa Olmazları
Yaşam alanlarımızı sıcaklaştıran asıl ürünler kesinlikle dekorasyona uygun kullanılan   dekoratif biblolardır . Masaüstü, zemin ve hatta   duvar dekorasyonu   için olmazsa olmazlardır.
Devamını Oku
30.06.2022
Dekorasyonda Beyaz Hakimiyeti
“Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojisi” adlı Blog yazımızda, tüm renklerin dekorasyona katkısından ve yaydığı enerjisinden bahsetmiştik.
Devamını Oku
30.06.2022
Yazın, Balkonların Keyfi Bir Başka
Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte misafir ağırlamak, günün yorgunluğunu çıkarmak veya uzun kahve sohbetleri için en çok tercih edilen alanlar balkonlardır. 
Devamını Oku
24.05.2022
Küçük Ofislerde Dekorasyon Fikirleri
Günümüzün çoğunluğunu geçirdiğimiz ofislerimizde, motivasyonumuzun hep yüksek olması için kendimizi iyi ve rahat hissettiğimiz bir ortam yaratmak çok önemli. 
Devamını Oku
24.05.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.